Naprawa komputerów łączy się nieodzownie z diagnostyką, którą trzeba przeprowadzić przed dokonaniem jakiejkolwiek naprawy, aby tego dokonać komputer stacjonarny musi być stosownie przygotowany, aby sprawnie i szybko ustalić jego usterkę. Komputer powinien być wyłączony, odłączony od źródła napięcia, wszystkie peryferia odłączone, wtedy dopiero przystępujemy do wizualnej diagnostyki na którą składają się oględziny fizyczne:

– płyty głównej

– karty graficznej

– dysków

– kabli napięciowych

– kabli informacyjnych oraz samego zasilacza.

Dodatkowo zawsze trzeba zwrócić uwagę na stan fizyczny samego urządzenia czy jest to urządzenie zadbane, czyste czy w urządzeniu nie znajdują się jakieś elementy luźne które mogły spowodować jego awarię.

  • Częstymi usterkami komputerów stacjonarnych są awarie zasilaczy.
  • Awarie kart graficznych tym samym brak obrazu lub dziwne dla użytkowników kolory lub artefakty pojawiające się na obrazie.
  • Kolejną częstą usterką jest przegrzewanie się jednostki stacjonarnej spowodowane zapchaniem układu chłodzenia lub niedrożnością związaną z brakiem płynu w chłodnicy komputera stacjonarnego, usterka dość ciężka do zdiagnozowania wymagająca odpowiednich narzędzi i wiedzy.
  • Kolejną częstą usterką jest usterka dysków przez którą często klienci mają problem z poprawną pracą lub brakiem możliwości z zalogowaniem się do jednostki, częstymi objawami takiej usterki jest znaczne spowolnienie pracy jednostki.