Odpowiedź jest prosta. Przynajmniej raz w roku w laptopach, które służą do codziennej pracy powinniśmy sprawdzić jego kondycję techniczną. Sprawdzić jego turbiny, ciepłowód, chłodzenie, pastę termiczną, termopady oraz chwyty zawiasów oraz same zawiasy.


Jeżeli któryś z tych wymienionych elementów jest zużyty lub wygląda podejrzanie, czy też wydaje dziwne dźwięki, należy je bezwzględnie wymienić. Jest to dość istotne z uwagi na to, iż laptopy mają dość wysoką temperaturę roboczą, a jeżeli któryś z tych układów ulegnie awarii, temperatury znacząco wzrosną co spowoduje awarię naszej jednostki, dlatego zachęcamy by stawić się na serwis i przegląd jednostki przynajmniej raz w roku. Jeżeli są to jednostki gamingowe zalecamy taki serwis raz na pół roku, z uwagi na to, iż laptopy gamingowe są bardzo silnymi jednostkami, a tym samym ich odprowadzenie cieplne temperatury poszczególnych zespołów jest mocno nadwyrężone, co skutkuje często licznymi spadkami wydajności w grach. Gdy chłodzenie jest zapchane lub ma usterkę, która wpływa na wydajność naszego sprzętu, wymiana pasty termicznej znacząco wpłynie na bezawaryjność pracy naszej jednostki. Przykładowo laptopy z serii Asus Tuf Gaming, mają tendencję do przegrzewania się jednostki.


Jeżeli laptop nie trafi w odpowiednim czasie na serwis, to chłodzenie dość szybko potrafi odmówić poprawnej i wydajniej pracy, przegrzewając się. Doprowadza to do spadków wydajności, a tym samym do licznych problemów w grach. W ekstremalnych przypadkach, mamy do czynienia z uszkodzeniem jednostki poprzez uszkodzenie termiczne. Najczęściej awarii ulegają karty graficzne, procesor, dyski po samą płytę główną. Chcąc uniknąć poważnej awarii, zalecane jest regularne czyszczenie jednostki w skład, którego wchodzi wymiana pasty termicznej, wymiana termopadów, regulacja zawiasów i ich czyszczenie, sprawdzenie turbin oraz ich wymiana, o ile jest konieczna oraz czyszczenie klawiatury lub jej wymiana w ekstremalnych przypadkach. Dzięki temu unikamy poważniejszych i kosztownych usterek.