Kupując laptopa dla dziecka musisz pamiętać o tym, by laptop spełniał minimalne wymagania – takie jak Procesor, który musi obsłużyć minimum aplikacje do nauki zdalnej czyli na przykład popularną aplikację MS Teams która ma dość duże wymagania czyli musi mieć procesor przynajmniej Intel I3 cztero-rdzeniowy i 8 giga RAM aby aplikacja działała płynnie bez zacięć a nasze pociechy mogły korzystać z laptopa bez przeszkód.

  • Procesor Intel I3 cztero-rdzeniowy lub wyższy
  • minimum 8 giga RAM lub więcej

Do tego laptop musi być wyposażony w kamerę oraz mikrofon jest to dość ważne z punktu widzenia rozdzielczości samej kamery powinna być to minimalna rozdzielczość 720p przy 30 klatkach lub wyższa. Jakoś mikrofonu będzie zawsze zadowalająca ze względu na to że wbudowane mikrofony mają bardzo dobrą jakość. jeżeli chodzi o rozmowy i wideokonferencje, niestety nie nadają się one do nagrywania popularnego streningu i to należałoby zastanowić się czy nasza pociecha będzie korzystała z strimingu w Internecie jeżeli tak należałoby pomyśleć nad dedykowanym specjalistycznym mikrofonem.

Laptop do Gier
Jeżeli chodzi natomiast o sprzęt do grania należałoby to zastanowić się nad jednostką o specyficznej konstrukcji mianowicie musi być to konstrukcja dobrze odprowadzająca ciepło aby notebook się nie przegrzewał wyposażona w dodatkową kartę graficzną dedykowaną na dzień dzisiejszy minimalna karta do gry jest to NVIDIA GTX 1660 choć laptopy już są wyposażone w kartę RTX 3050 lub RTX 3060 i wyższe .

Oczywiście mowa tu o kartach z stajni producenta NVIDIA fajnie by było gdyby laptop był wyposażony w minimum 16 GB ram-u i dysk półprzewodnikowy typu SSD lub Nvme ten drugi charakteryzuje się jeszcze wyższą przepustowością niż dyski SSD jeśli chodzi o konstrukcję samej obudowy laptopa czy jest to plastik czy konstrukcja z np. aluminium, należy tu zwrócić uwagę na chwyt matrycy jak jest zbudowany czy wygląda solidnie czy nie, i czy odpowiada nam wielkość matrycy, do gier radzę zakupić laptopa minimum 15 calowego lub 15,6 cala jest to taki standardowy rozmiar chodź najlepszy do gry rozwiązaniem byłyby to laptop17 calowy lub 20 calowy choć wiąże się z to dużym wydatkiem i mniejsza mobilnością.

Przyjrzyjmy się klawiaturze – Klawiatury dzielimy na klawiaturę mechaniczne z dużym skokiem lub małym skokiem do gier sugerowałbym byłyby to klawiatury z małym skokiem i z szybką reakcją co przełoży się na szybsze działanie w grze. Należy pamiętać iż dzisiejsze laptopy w większej przewadze nie są już wyposażone w czytniki DVD warto zwrócić uwagę na to czy kupujemy gry do laptopów w formie elektronicznej czy w formie pudełkowej jeżeli w formie pudełkowej to zazwyczaj są one wyposażone właśnie w nośniki typu DVD BluRay. Jeżeli nasz laptop nie będzie wyposażony w taki czytnik będziemy zmuszeni do zakupu zewnętrznego nośnika co wiąże się z dodatkowym kosztem.

Przy zakupie laptopa warto zwrócić też uwagę jak często producent przewiduje jego serwis i tu warto zwrócić uwagę na to gdyż

Laptopy służące do grania zazwyczaj po roku użytkowania powinny przejść czyszczenie oraz wymianę elementów służących do chłodzenia

to jest czyszczenie turbin czasami dwóch trzech a niekiedy nawet i czterech, czyszczenie układu chłodzenia wraz z przeglądem ciepłowodu oraz żeberek a także wymianą past termicznych oraz wymianę termopadów lub termopadów płynnych które ulegają degradacji w procesie wygrzewania i po roku czasu mogą powodować iż w gry na naszym laptopie „staną się ociężałe” będą się długo wczytywały jest to spowodowane spadkami wydajności oraz spadki animacji w grach na to wpływ ma procesor, karta graficzna oraz dysk, wszystkie te elementy niestety w tych konstrukcjach często mają określoną temperaturę maksymalną pracę która wynosi około 70 stopni dla dysków dla procesorów około 56 do 70 stopni i dla kart graficznych od 60 do 79 stopni jeżeli te temperatury odbiegają od podanych należy bezzwłocznie udać się do serwisu aby przeprowadzić czyszczenie co pozytywnie wpłynie na przebieg rozgrywki